Na czym liczy inwestowanie w ropę? Czarne złoto na placu surowcowym

Na czym liczy inwestowanie w ropę? Czarne złoto na zbycie surowcowym Ropa naftowa to główny, energetyczny surowiec, który wykonywa ogromną pozycję na świecie. Jej wyjątkowość liczy na tym, iż jest grana do realizacji paliw płynnych, które wnoszą do napędu środków transportu. Obok gazu ziemnego, węgla silnego oraz brunatnego ropa stanowi istotny kopalny surowiec energetyczny gospodarczego świata. Nie zaskakuje wiec fakt, że wkładanie w ropę interesuje coraz szersze grono inwestorów

Na czym liczy inwestowanie w ropę? Czarne złoto na zbycie surowcowym

Z artykułu dowiesz się:

które są rodzaje ropy naftowej,
jak inwestować w ropę,
od czego pragną notowania cen ropy.

Jak zarobić na taniejącej ropie?

Czarne złoto – rodzaje ropy naftowej

Na zbycie jest kilka wariantów tego materiału. Do najłatwiejszych określa się cztery rodzaje ropy. Stanowią obecne:

• ropa Brent – jest wyciągana z działu Morza Północnego. Chodzi do gatunku „słodkiej” ze względu na złą zawartość siarki.

• ropa WTI – pochodzi głównie ze Poziomów Związanych z rejonów Apallachów i Luizjany. To jeszcze ropa „miła” oraz łatwa.

• Ural (REBCO) – wydobycie ropy korzysta w współczesnym fakcie znaczenie w Zachodniej Syberii również w okolicach gór Uralu. Można ją zdać do gatunku „kwaśnych”.

• Benchmark OPEC Reference Basket – to koszyk wiążący się z wielu sposobów ropy wydobywanych i oferowanych przez kraje kartelu OPEC.

Inwestowanie w ropę – szeroki wachlarz możliwości

Handel surowcami takimi jak ropa dokonuje się za pomocą standaryzowanych kontraktów terminowych na światowych giełdach. Rynek towarowy wyróżnia się na dwie grupy uczestników: pierwsza z nich to podmioty handlujące kontraktami w końcu zabezpieczenia cen towarów (hedging). Druga rodzina to spekulanci, którzy zyskują na miary cen ropy naftowej.

Stosunkowo młodymi instrumentami są kontrakty na moce kursowe (CFD). Inwestowanie w ropę w taki system jest właśnie tanie w moc firmach finansowych, także w TMS Brokers. Traderzy chętnie biorą ten instrument z racji tego, że musi on niższego zaangażowania pieniądza niż np. kontrakty futures. Poniżej krótka charakterystyka możliwości inwestowania w ropę:

Contract for difference (CFD)
CFD to sprzęt pochodny. Dokładnie oznacza kontrakt na moce kursowe. Jest łatwy na zbycie OTC (Over the Counter), lub na zbycie pozagiełdowym. Instrument ten stanowi lewarowany, co oznacza, iż nie trzeba posiadać naprawdę bogatymi środkami finansowymi jak w sukcesie lokat w kontrakty futures. W TMS Brokers dostępne są dwa rodzaje kontraktów CFD opartych o cenę ropy:

CFD oparty o cenę kontraktu terminowego futures na ropę Brent notowanego na giełdzie Intercontinental Exchange Futures Europe (ICE Futures Europe)
CFD oparty o futures na ropę WTI z giełdy NYMEX.
Wartość nominalna 1 kontraktu (1 lota) więc w jakimś, jak oraz w następnym przypadku aktualna cena baryłki pomnożona przez 1000 USD. Wadą tego sprzętu stanowi wówczas, że wkładanie w ropę jest tutaj możliwe przy założeniu pozycji krótszej niż 1 lot. Są widoczne dziesiętne, jak i przednie części kontraktu, co otwiera drogę inwestorom z mniejszym portfelem. Inwestycje na układach CFD przebiegają również jak na zbycie forex. Ropa potrafi być przez nas kupowana (pozycja długa) lub sprzedawana (pozycja krótka) – a możemy inwestować w trakcie trwania hossy oraz bessy.

Kontrakt Futures
Kontrakt Futures oparty o cenę ropy WTI Light Seet jest notowany na giełdzie NYMEX (New York Mercantile Exchange) CME. Instrument ten stanowi ściśle wystandaryzowany, ponieważ podlega obrotowi giełdowemu. Jeden kontrakt opiewa na cenę 1000 baryłek. Instrument na giełdzie ma ticker CL. Minimalna zmiana waloru wynosi 0.01 USD, co oznacza, że przy najmniejszym ticku, przy jednym kontrakcie, zysk czy strata wyniesie 10 USD. Aby otworzyć 1 kontrakt, wymagany depozyt wstępny wynosi ok. 4710 dolarów. Niestety, kontrakty futures nie są podzielne, stąd te nie możemy osiągnąć lub sprzedać tanio niż jednego kontraktu. Ten aparat jest łatwy na jakiejś z budów transakcyjnych w Domu Maklerskim TMS Brokers (platforma TMS Direct).

ETF-y oparte o cenę ropy
Instrument typu ETF (Exchange Traded Funds) jest funduszem inwestycyjnym, który uważa na planu odzwierciedlenie zachowania określonego benchmarku. Takim benchmarkiem potrafi być cena ropy naftowej. Fundusz dokonuje emisji jednostek ETF (tytułów uczestnictwa, które są papierami wartościowymi) na podstawie zakupionych do portfela instrumentów finansowych. Tytuły uczestnictwa są notowane na giełdzie. Wadą tego rodzaju sprzętów są bardzo niskie opłaty, bo te przyrządy są zarządzane pasywnie.

Z czego pragną notowania cen ropy?

Wahania kursu amerykańskiej waluty w droga bezpośredni mają wpływ na wycenę czarnego złota, a tym tymże na inwestowanie w ropę. Dzieje się tak dlatego, że waluta USA jest częścią rozliczeniową w światowym obrocie czarnym złotem. Aprecjacja dolara będzie kierować spadek notowań cen ropy, a osłabienie USD przełoży się na dominację byków na zbycie tego materiału energetycznego.

Jak każdy rynek surowcowy, również rynek ropy naftowej jest związany od relacji popytowo-podażowej. To rzeczywiście podaż (czyli wydobycie) ropy oraz popyt (konsumpcja) mocno determinują ceny ropy na giełdzie. Globalny wzrost ekonomiczny będzie grał zapotrzebowanie na czarne złoto. Natomiast recesja zadziała odwrotnie.

To, czy ropa zdrożeje w konkretnym terminie, będzie chcieć m.in. od decyzji kartelu OPEC, nastrojów inwestorów, wydarzeń geopolitycznych czy informacji na fakt zapasów ropy (wydawanych przez DoE lub API).

Cena baryłki ropy jest istotną sprawą dla wszystkich krajów, które korzystają ten środek w własnym przemyśle. Droższa ropa to szerszy koszt produkcji dóbr oraz usług, co z serii przesuwa się na spadek marży zysku oraz spadek efektywnego popytu

Zobacz również Oil Profit

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o