Dieta Dukana – zasady i produkty dozwolone oraz zabronione

Szukasz skutecznej diety i nie wiesz, którą wybrać? Nie lubisz ćwiczyć, ale przepadasz za chudym mięsem i nabiałem? Doskonałą dietą będzie w tym przypadku dieta Dukana. Dzięki niej możesz schudnąć nawet 2-3 kilogramy tygodniowo! Dodatkowo Twój jadłospis będzie urozmaicony. Żeby zrzucić zbędne kilogramy, musisz tylko przestrzegać kilku ważnych zasad.

Dieta Dukana

Założenia diety Dukana

Kiedy przyglądamy się społeczeństwom różnych krajów, nie trudno dostrzec w nich osoby, które ważą więcej, niż powinny. W wielu przypadkach nadwaga przybiera duże rozmiary i jest wręcz chorobliwa. Walka z nadwagą i otyłością nie jest łatwa, o czym na co dzień przekonuje się wiele osób. Stale szukamy takich diet, które nie tylko będą skuteczne, ale i pozwolą nam na prowadzenie w miarę normalnego trybu życia. Jedną z popularniejszych diet odchudzających jest dieta Dukana, która opracował znany francuski lekarz Pierre Dukan. Jej zasady opierają się na wynikach badań klinicznych, które przeprowadzano ponad 20 lat. Najważniejszą cechą tej diety jest wprowadzenie jak największej ilości produktów białkowych i ograniczenie spożywania węglowodanów i tłuszczów. Dużą zaletą diety Dukana jest fakt, że pierwsze je rezultaty widoczne są już w ciągu kilku czy kilkunastu dni. Można wtedy schudnąć naprawdę sporo. Co za tym idzie, spadek wagi ma bardzo dobre działanie motywacyjne i dzięki temu osoby, które taką dietę rozpoczęły, postanawiają w niej wytrwać.

Produkty dozwolone i zabronione na diecie Dukana

Dieta Dukana wiąże się z dużymi modyfikacjami w zakresie spożywanych pokarmów. Jej podstawą są produkty białkowe, zatem osoba odchudzająca się powinna spożywać:

– Chude mięso, czyli jagnięcinę, wołowinę, mięso indycze, z kurcząt i królików.
– Mleko o niskiej zawartości tłuszczu.
– Twaróg, jogurty i serki homogenizowane.
– Jajka.
– Owoce morza i ryby.

Będąc na tej diecie, wskazane jest wypijanie minimum trzech litrów wody dziennie. Ma to na celu ułatwienie działania nerkom, które obciążone są dużą ilością białka. Woda sprzyja również procesowi odchudzania i wpływa pozytywnie na usuwaniu produktów przemiany materii. W diecie Dukana bardzo ważne jest to, w jaki sposób przygotowuje się potrawy. Należy unikać smażenia, bo w tym przypadku wykorzystywany jest tłuszcz, który musi być przecież ograniczany. Dieta dr Dukana zaleca w zamian za to grillowanie, gotowanie na parze i pieczenie.

Dieta prowadzona według zasad doktora Dukana musi wiązać się z ograniczaniem spożycia produktów węglowodanowych i tłuszczowych. Niedozwolone są:

– Wszelkie produkty mączne
– Kasze i ryż,
– Makarony,
– Pieczywo,
– Tłuste mięso,
– Margaryny i masło,
– Słodycze.

Czas trwania i efekty diety Dukana

Dieta białkowa, bo tak inaczej określana jest dieta dr Dukana, podzielona jest na cztery fazy:

• Uderzeniową
• Równowagi
• Utrwalenia
• Stabilizacji

Każda z tych faz ma inny okres trwania i w dużej mierze uwarunkowany jest on tym, jak dużo kilogramów chcemy stracić. Zaletą diety Dukana jest niewątpliwie wysoka skuteczność. Już w pierwszym tygodniu można stracić nawet 3 kg. Jednak na ten sposób żywienia nie powinny decydować się osoby z cukrzycą lub te, które chorują na nerki i wątrobę. Niewskazana jest też dla osób ciężko pracujących fizycznie. Dieta wpływa na zakwaszenie organizmu i może powodować zaparcia. Konieczne jest więc spożywanie większych ilości błonnika.

0 0 votes
Jaka Skuteczność
0 0 votes
Zgodne z opisem
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments