Dieta Dukana

Nawet osoby, które nigdy się nie odchudzały, z pewnością słyszały coś na temat diety Dukana. To tylko potwierdza jej ogromną popularność. Najprościej mówiąc, polega ona na tym, że zwiększa się ilość białka w diecie, a ogranicza spożycie węglowodanów. Dieta została stworzona przez francuskiego lekarza Pierra Dukana. Składa się z czterech etapów.
Etapy diety-w skrócie

Dieta Dukana

Bazą tej diety są czyste proteiny. Plan Protal, czyli plan odchudzania jest złożony z następujących czterech etapów, które występują po sobie:

• I etap-kuracja uderzeniowa, polega na bardzo szybkiej utracie kilogramów,
• II etap-kuracja o równomiernym rytmie-systematyczny spadek wagi, powoduje osiągnięcie wymarzonej, smukłej sylwetki,
• III etap-kuracja utrwalająca wagę-utrwala się ją dzięki właściwej diecie, stosuje się ją po 10 dni na każdy utracony kilogram,
• IV etap-kuracja ostatecznej stabilizacji-zachowanie osiągniętej wagi, przy stosowaniu restrykcyjnej diety.

Ogólne zasady diety

Tak w skrócie wyglądają wszystkie etapy diety Dukana. Każdy z nich polega na określonym działaniu, nastawionym na konkretny efekt. Łączy je to, że stosuje się w nich odżywianie proteinowe, przeplatane ze spożywaniem warzyw. Bardzo ważne dla skuteczności diety jest stosowanie się do określonych zasad. Posiłki należy jeść, kiedy tylko ma się na to ochotę, przed pojawieniem się bardzo silnego głodu. Nie można pomijać posiłków i należy je zawsze popijać. Należy zmniejszyć ilość soli w diecie. Minimalna ilość płynów, które powinniśmy przyjmować to 1, 5 litra. Należy jeść tylko określone produkty, ale o tym w dalszej części artykułu.

Można schudnąć aż 5 kilogramów
W pierwszym etapie diety Dukana można schudnąć nawet pięć kilogramów. Ta faza nie może przekroczyć dziesięciu dni. Produkty wysokobiałkowe można jeść w dowolnych ilościach i o dowolnej porze, nie można jeść jednak nic poza nimi.

Możesz jeść różne rodzaje mięsa
W trakcie tego etapu nie można jeść smażonych dań. Wskazane jest gotowanie na parze, pieczenie lub grillowanie. Dozwolone mięso to: z indyka, kurczaka, królika, ryb, a także podroby i owoce morza. Nie można natomiast jeść mięsa kaczego i gęsiego.

Głównie wędliny, nabiał i jaja
Zgodnie z tą dietą na śniadania i kolacje najlepiej jest jeść wędliny drobiowe, chude produkty nabiałowe oraz kurze jaja. Należy również pić duże ilości wody niegazowanej średniozmineralizowanej. Można również pić kawę i herbatę, w tym też owocową.

Drugi etap-wymarzona sylwetka
W drugim etapie diety Dukana musimy wytrwać aż do osiągnięcia wymarzonej sylwetki. Należy pamiętać o tym, że tracimy około 1 kg w ciągu tygodnia, więc przyda się tu trochę cierpliwości. W tej diecie można łączyć produkty białkowe z warzywami, na przykład pomidorem, ogórkiem, czy sałatą. W zasadzie można w niej spożywać wszystkie warzywa.

Jedz produkty białkowe
Powinniśmy przez 5 dni jeść wyłącznie produkty białkowe, a przez kolejne pięć- produkty białkowe połączone z warzywami. Sosy do warzyw muszą być robione z oleju parafinowego lub chudego jogurtu. Nie zaleca się oliwy z oliwek ani olejów roślinnych.

Utrzymaj wagę i przeciwdziałaj efektowi jo-jo
W trzecim etapie, należy utrzymać wagę i zapobiec efektowi jo-jo. To, ile ta faza będzie trwała, jest uzależnione od tego, ile kilogramów straciliśmy w poprzednim etapie. Na każdy kilogram przypada 10 dni takiej diety. W tej fazie trzeba jeść te same produkty, co we wcześniejszej z tą różnicą, że można do niej włączyć owoce o niewielkiej zawartości cukru.

Najlepsze będą jabłka.
Uzupełnij dietę o węglowodany
Możemy ten etap również urozmaicić produktami węglowodanowymi, na przykład chlebem, makaronem, czy ziemniakami. Jednak należy je jeść nie częściej niż dwa razy w tygodniu. Z mięsa dodatkowo można spożywać gotowaną szybkę, jagnięcinę lub wieprzowinę. Co ciekawe w tej diecie można codziennie jeść żółty ser (40 dag). Dwa razy w tygodniu można zjeść dwa duże posiłki złożone z tego, na co tylko, mamy ochotę.

Ustabilizuj wagę
W ostatnim etapie stabilizujemy wagę. Możemy wrócić do tego, co jedliśmy wcześniej z tym zastrzeżeniem, że raz w tygodniu musimy przestrzegać diety Dukana.

Nie można jej stosować bez końca
Dieta Dukana jest jedną z tak zwanych,,diet-cud”. Pozwala szybko schudnąć zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Jeżeli będziemy ją stosować przez krótki czas, z pewnością nie odbije się to negatywnie na naszym zdrowiu. Jednak nie należy jej stosować przez całe życie, bo jak każda dieta odchudzająca może prowadzić do niedoborów witamin i składników mineralnych w organizmie. Dodatkowo ten sposób odżywianie powoduje bardzo duże obciążenie wątroby oraz nerek.

Może to niekorzystnie wpłynąć na działanie całego układu pokarmowego. Zanim zastosujesz tę dietę, skonsultuj się z lekarzem i zrób podstawowe badania krwi, moczu. Jeżeli cierpisz na jakąś przewlekłą chorobę, efekty tej diety mogą być dla Ciebie bardzo niebezpieczne. Jeżeli natomiast jesteś zdrowa, to bez obaw możesz zastosować tę dietę i sprawdzić, czy w Twoim przypadku będzie skuteczna. Jest to odchudzanie dla cierpliwych, więc życzę wytrwałości.

0 0 votes
Jaka Skuteczność
0 0 votes
Zgodne z opisem
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments